Zbieramy na Etiopię

Program
Aby w maksymalnie wyciągać to co skrywa ziemia dawnej Abisynii będziemy potrzebować całego miesiąca. W ciągu 3-4 tygodni dotrzemy do miejsc wyjątkowych, a w tym:
- spojrzymy w oczodoły Naszemu najstarszemu przodkowi (w Etiopii odkryto najstarszego przodka homo sapiens – Lucy ma już 3,2 mln lat)
- Paulina będzie karmić hieny własnymi ustami (pod Hararem, w nocy zbierają się stada wygłodniałych hien)
- cofniemy się w czasie o 7 lat (w Etiopii liczy się lata inaczej niż w innych miejscach na świecie)
- dotrzemy do źródła najdłuższej rzeki świata (w jeziorze Tana swój bieg rozpoczyna Nil)
- staniemy nad brzegiem lawy (Dolina Danaklijska to najmniej przyjazne do życia miejsce na świecie, temperatura sięga tu 50 stopni, a wylewająca się lawa przybiera różne kolory)
- zawitamy do jedynego na świecie kościoła Hajle Sellasje I (Etiopia to światowa stolica Rastafarian)
- będziemy się przeprawiać przez rzeki dłubankami, aby dopłynąć do najdalej oddalonych wiosek miejscowych plemion.
- dowiemy się dlaczego na kościołach chrześcijańskich są umieszczane rzeźby jajek (no dobra, już to wiemy, ale podzielimy się tą informacją w materiałach…)


Materiały z podróży
No właśnie, a w kwestii materiałów, muszę Wam przyznać, że się przyłożymy. Trip po Etiopii będziemy relacjonować w różny sposób, a poniżej lista tego czego możecie się spodziewać po naszej wyprawie.
- każdego dnia będziemy nagrywali i publikowali stories (na północy prawie wszędzie jest dobre połączenie z internetem, na południu, gdzieniegdzie mogą pojawiać się problemy z łącznością);
- w postach na social mediach zabierzemy Was w świat ciekawostek z naszej trasy, ale również problemów, a takie też się pojawią i pokażemy Wam jak sobie z nimi poradziliśmy;
- postów na bloga będzie całkiem sporo, przedstawimy tam zarówno materiały praktyczne jak i poruszymy kwestię merytoryczną
- nie wykluczamy, że będziemy mieli tyle materiału, że wystarczy na dobrego ebooka, albo nawet fizycznie dostępną książkę w Waszych księgarniach.
- będziemy fotografować i robić filmy. Ile? Dużo, tak żeby wystarczyło na kilka filmów i albumów ze zdjęciami.
- po wszystkim spotkamy się na prelekcjach podróżniczych w Waszym mieście
- przede wszystkim damy Wam gotowy program najciekawszych miejsc i powiemy jak samemu zorganizować wyjazd do Etiopii



No dobra, jak to zrobimy?
Do Addis Abeby samolotem (pewnie przez Frankfurt bądź Stambuł), a potem już wynajętym samochodem w trasę. Nocowanie, wszędzie gdzie się da i jakie będą warunki (uwierzcie mi czasami jest tam ciężko). Będziemy mieszkać w hotelach, u miejscowych, w bungalowach, czasami pod namiotem. Zawsze będziemy szukać ciekawych, mądrych, bezpiecznych opcji noclegów, którymi się z Wami podzielimy.
Objedziemy całą Etiopię od północy, aż po południe. Dzięki temu, że będziemy mieli wynajęty samochód dostaniemy się tam gdzie normalnie się nie jeździ – zarówno do miejsc jaki do społeczeństw, grup etnicznych, grup religijnych. Wyciśniemy z etiopskiej trasy wszystko co jest możliwe.

Patronite
Jeżeli chcecie Nas wspomóc w realizacji powyższego tripu to wrzućcie cegiełkę do naszego Patronite i znajdźcie się w naszej Alei Znakomitości.
Jeżeli macie jakieś pytania lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszelkie wątpliwości.
Wsparcie dla naszego działania może Cie kosztować mniej niż jedna, wypita kawa na mieście.
Jeżeli nie chcesz lub nie możesz Nas wesprzeć finansowo udostępnij ten post na swoich social mediach. W ten sposób też pomożesz nam w osiągnięciu celu.
Przekonajcie się razem z nami, że Etiopia to prawdziwa mozaika mozaika miejsc i kultur.




Garni – pogańska świątynia w Armenii
Wiecie, że część scen do filmy „Akademia Pana Kleksa”, została nakręcona w Armenii? Świątynia, którą widać na zdjęciach, znajduje się w Garni – poznajcie jej historię.

Zwiedzanie Zalipia: atrakcje, ceny, godziny otwarcia
Zalipie to najbardziej kolorowa wieś w Polsce, której znakiem rozpoznawczym są malowane domy. Tradycja ta jest praktykowana od XIX w. aż do dziś. Aby ułatwić Wam zwiedzanie, zebraliśmy najważniejsze informacje o atrakcjach tego miejsca, cenach wstępu i godzinach otwarcia.

Kim jest etiopski Habesza?
W tym poście zabieramy Was na Wyżynę Abisyńską, miejsca przetrzymywania Arki Przymierza, pierwszych królestw Etiopii i do grupy społecznej Habesza. To królowie, wodzowie, rodowici potomkowie króla Salomona i królowej Makedy, chrześcijanie i… . Kim jest ów Habesza i czym się charakteryzuje? Ta etiopska podróż sięga X w. p.n.e. i trwa do dziś.