Zabójcze jajko w Iwano - Frankiwsku

W związku ze zbliżającymi się świętami, będzie dzisiaj o jajku. Dokładnie jednym, ważnym, wręcz „śmiercionośnym” jajku kurzym. W przeddzień świąt chcielibyśmy zabrać was na Ukrainę, na polskie kresy do Stanisławowa – obecnego Iwano-Frankiwska. Rynek, otoczony przez kościoły różnych wyznań, jest od kilku lat przyozdobiony fontanną z wyrzeźbionym jajkiem, która upamiętania wydarzenia z 2004 roku.

 

Fontanna, ze stojącym pośrodku niej jajkiem, od lat wywołuje uśmiech na twarzach Ukraińców. Znakomita atrakcja dla dzieci w lato, jest jednym z częściej fotografowanych miejsc w tym mieście.

Rynek Iwano-Frankiwska z charkaterystyczną fontanną.

Cała historia związana z postawieniem jajka na środku rynku, wiąże się z incydentem z września 2004 roku. Ówczesny premier Wiktor Janukowicz przyjechał ze swojej posiadłości w Międzygórzu koło Kijowa spotkać się ze studentami Uniwersytetu Podkarpackiego. Jak nie trudno się domyśleć, na to spotkanie przybyły tłumy. Odwiedziny stały się polem do popisu zarówno dla zwolenników Janukowicza, jak i jego przeciwników wierzących w rację, lidera opozycji, Wiktora Juszczenki. Po opuszczeniu gmachu uniwersytetu przez premiera, z relacji mediów, z tłumu dało się słyszeć „plus Juszczenka, Juszczenka plus”. Nagle, z tłumu wybiega młody chłopak, który ciska w Janukowicza jajkiem. Premier pada martwy. Tłumy milkną. Ochrona podnosi ledwo żywego polityka, wsadza do samochodu i jadą do szpitala. Jak się nie trudno domyśleć, nic nikomu się nie stało, a histeryczna panika byłego premiera Ukrainy bojącego się zamachu na własne życie, była porównywalna do tej, którą miał rzymski cesarz Neron.

 

Odpowiednie służby szybko złapały „zamachowca”, który jak się okazało, miał w kieszeni drugie jajko. Co ciekawe, był to 17-letni student, syn jednego z dziekanów miejscowego uniwersytetu.

Fontanna w kształcie jajka.

Wydarzenie to maluje uśmiech na ustach Ukraińców. Postanowiono na pamiątkę wrześniowych wydarzeń z 2004 r. postawić pomnik jajka, który zawsze dla dobra politycznego, może przedstawiać np. kiełkujące ziarno lub być różnie interpretowane.

 

Niestety, Ukraina jako destynacja turystyczna jest źle postrzegana przez Polaków. Największym powodzeniem cieszy się Lwów, później Kijów i Odessa. Pozostałe miejsca są omijane szerokim łukiem, a to błąd – Ukraina jest piękna i będziemy wam to udowadniać na łamach swojego bloga.

Fontanna - jajko na rynku Iwano-Frankowska.

W związku ze świętami, chcielibyśmy złożyć Wam wielkanocne życzenia – smacznego jajka i mokrego dyngusa!

Zbieramy na Etiopię

Etiopii nie można określić za pomocą kilku postów i filmów. Aby dokładnie opowiedzieć o Abisynii należy napisać przynajmniej encyklopedię. Kraj ten nie jest popularny wśród Polaków, dlatego aby przedstawić Wam ten ciekawy kraj robimy zrzutkę na wyjazd do Etiopii i późniejszą promocję tego miejsca w różnych formach.

Czytaj wiecej »

Tlos – antyczne miasto w cieniu gór

W starożytności Tlos było jednym z sześciu najważniejszych miast licyjskich. Do dziś przetrwały imponujące ruiny, które świadczą o ważności tego miejsca. Aby się tu dostać, trzeba pokonać nieco krętą drogę pod górę. Gdy dotrzemy do celu, widok zapiera dech w piersiach! Wysoka góra Uyluk i dolina rzeki Ksantos pięknie komponują się z surowością archeologicznego krajobrazu!

Czytaj wiecej »

Relacja z wyjazdu do Besarabii + zwiedzanie Lwowa 

To były szalone 2 tygodnie na Ukrainie. Pokonaliśmy prawie 5000 km, widzieliśmy Rumunię z brzegu Dniepru, byliśmy w ukraińskiej Wenecji, braliśmy udział w badaniach archeologicznych i skonfrontowaliśmy się z ukraińską policją. To i dużo więcej opisaliśmy w naszej relacji, zapraszamy!

Czytaj wiecej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *