Pergamon, Altes, Neues, Muzeum Bogego i Forum Humboldta. Archeologiczne perły Wyspy Muzeów w Berlinie

W samym centrum Berlina, na rzece Sprewi, jest nieduża wyspa, na której przechowywana jest największa kolekcja starożytności na świecie. Znajduje się tu kilka muzeów, które w czytanym tekście Wam przybliżymy. Pergamon, Altes, Neues i Bode Museum to absolutna podstawa zwiedzania zarówno Wyspy Muzeów jak i samego Berlina. Obok Katedry Berlińskiej znajduje się Forum Humbolta, które skrywa bogate zbiory w kilku muzeach. Nie przesadzając, eksponowane zabytki prezentują 6500 lat historii i działalności człowieka.

My mieliśmy cały 1 dzień na zwiedzenie wszystkich muzeów i od razu mówię – to o 1 dzień za mało. Oczywiście można przelecieć przez ekspozycje i wystawiennicze sale, wówczas 8 godzin spokojnie wystarczy, ale chcąc dogłębniej poznać skrywane w tych muzeach wyjątkowości, należy poświęcić temu miejscu więcej czasu. Całodniowy bilet do wszystkich muzeów Berliner Museumsinsel kosztuje 19 euro i chcąc oszczędzić czas, można go kupić na stronie Staatliche Museen zu Berlin (https://www.smb.museum/en/plan-your-visit/prices-tickets/), wtedy nie musimy czekać w opasłych kolejkach do kas.

 

Dostać się tu można metrem U-Bahn 5 do stacji Museumsinsel. Skorzystać można z autobusu, od Bramy Brandenburskiej lub Alexanderplatz mamy dosłownie 10 minut komunikacją miejską. My zdecydowaliśy się na spacer – robisz fajną aktywność fizyczną i przy okazji poznajesz miasto, a Berlin zdecydowanie trzeba mieć w nogach.

Pergamon Museum

 
Wiecie, że nazwa muzeum wzięła się Wielkiego Ołtarza Zeusa w starożytnym Pergamonie (czyli od Ołtarza Pergamońskiego, Pergamon to dzisiejsza Bergama w Turcji). Niestety część z ekspozycja ołtarza jest zamknięta do 2025 ze względu na kompletny remont. Ale nie samym Ołtarzem Pergamońskim człowiek żyje. Pergamon, mimo iż chwilowo bez swojego sztandarowego zabytku, wciąż jest jednym z najfajniejszych muzeów. Dowodem niech będzie fakt, iż jest to najczęściej odwiedzane muzeum na wyspie. Znajdują się tu bogate zbiory z Bliskiego Wschodu m.in. stela z prawem Hammurabiego.
 
Pergamonmuseum skrywa w sobie zbytki pochodzące z wykopalisk prowadzonych w latach 1878 -1886. Dobrą sławę muzeum zyskało nie tylko przez ołtarz, ale także dzięki Bramie Isztar z Babilonu, czy bramie targowej z Miletu, które bez problemu można podziwiać od razu po przejściu przez kontrolę biletową. Na nas zawsze robi wielkie wrażenie Brama Isztar, zdobiła niegdyś wejście do stolicy Mezopotamii. Mimo żywej pasji do archeologii rzymskiej, ta bliskowschodnia zawsze ciekawiła Oskara, być może dlatego, że egzotyczna i “nieosiągalna” w obecnych czasach przez konflikty zbrojne.
 
Na piętrze muzeum jest ciaśniej, a eksponaty dotyczą głównie sztuki islamu. Głównym must see Museum für Islamische Kunst jest fasada pałacu Mszatta. Niestety razem z ołtarzem jest obecnie w remoncie (2023 r.). Warto się tu wybrać gdyż inne zabytki, może nie aż tak cenne i znaczące jak wcześniej wspomniane, budują rewelacyjną wystawę, gdzie można zarówno wyżyć się intelektualnie, fotograficznie jak i kulturowo.

Niedawno powstałą częścią Muzeum Pergamońskiego jest panorama Pergamonu wykonana przez Yadegara Asisi, austryjackiego artysty, który kształcił się w Berlińskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych. Asisi jest również twórcą panoramy przy Check Point Charlie. Panorama na Wyspie Muzeów poprowadziła nas przez pomieszczenia skromnie wypełnionymi rzeźbami, aż dotarliśmy do rewelacyjnej panoramy. Dosłownie wszystko tam ze sobą współgrała: kolory, pory dnia, światła imitujące ogień, sceny z życia ludzi, wiernie odwzorowane budynki z IV w. p.n.e., muzyka i dźwięki robią wspólnie efekt wow. Dzięki Panoramie można zobaczyć, jak niegdyś wyglądało życie w antycznym, kolorowym greckim mieście.

Altes Museum

 
Altes to ulubione muzeum Pauliny. Nazwa oznacza “stare muzeum”. Znajdują się tu zbiory greckie, rzymskie oraz etruskie. Było to trzecie muzeum, które odwiedziliśmy podczas pobytu w styczniu 2023. Wydaje się, że muzeum jest najmniejsze ze wszystkich innych na wyspie. Pierwsze co rzuca się w oczy, to sam budynek muzeum. Fasadę zdobi 18 jońskich kolumn, a sama konstrukcja jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury klasycystycznej w Berlinie.
 
Wielkie wrażenie zrobiło na nas pomieszczenie stylizowane na rzymski Partenon, czyli “dom bogów”. Pozostałe sale są wypełnione rzeźbami, sarkofagami, urnami, popiersiami, gabinetem numizmatycznym. Lubimy jak muzeum zaskakuje, mimo że byliśmy wspólnie z Pauliną w tym muzeum w 2014 roku, całkowicie zapomnieliśmy o “czerwonej sali” (nazwa nadana przez Nas). Podobne ekspozycje znajdują się w innych muzeach na świecie, chociaż nie jest to reguła. W tym pomieszczeniu wyeksponowano wszystko co erotyczne – począwszy od latających fallusów (symbol szczęścia), przez lampki oliwne ze scenami erotycznymi, a kończąc na tokenach wręczanym prostytutkom podczas wizyt w lupanariach (czyli domach publicznych).
 
Sporo czasu poświęciliśmy zbiorom sztuki etruskiej, gdyż właśnie z niej wyrosła sztuka rzymska. Eksplorując kolejne sale wypełnione zabytkami z ok. VII-VI w. p.n.e. obiecaliśmy sobie, że wyruszymy kiedyś samochodem do Włoch i zjeździmy stanowiska etruskie, a jest ich na prawdę sporo. Jak prosto i przyjemnie można złapać inspirację do dalszych podróży.

Neues Museum

 
Neues Museum to absolutny hit. Duże muzeum z bardzo bogatą kolekcją zabytków pochodzących z Egiptu, dlatego nazywane jest ono “muzeum egipskim”. Znajdziemy tu m.in. sarkofagi egipskie, mumie, miejscami nawet wnętrza świątyń i pomieszczeń przetransportowanych tu prosto znad Nilu. Na parterze znajdziecie słynną Księgę Umarłych, czyli tekst opisujący drogę, którą musi odbyć  zmarły po śmierci. To jeden z najważniejszych tekstów pozostawionych przez cywilizację egipską – naukowcy wiążą z nim m.in. pochodzenie biblijnych 10 przykazań, choć w tekście praw jest około stu.
 
Muzeum jest logicznie zagospodarowane na 3 poziomach. Mimo, że nie jesteśmy specjalistami od sztuki egipskiej, to “Nowe Muzeum” (tłumaczenie Neues Museum) jest dla nas zachwycające. Wyjątkowością jest popiersie jednej z najpiękniejszych kobiet świata egipskiego – Nefretete. Zdecydowanie jest to jeden z najważniejszych zabytków eksponowanych na całej Wyspie Muzeów, o czym świadczy fakt, że ma on swoją osobną salę, której nie dzieli z żadnym innym eksponatem. Co ciekawe i ważne, popiersiu nie można robić zdjęć, co jest  jest pilnowane jednocześnie przez 4 strażników. Prestiż eksponatu jest wyczuwalny już w sąsiednich salach, a obcowanie z nim twarzą w twarz tworzy mistyczną atmosferę. 

Bode Muzeum

 

Muzeum Bodego to klasyka sama w sobie. Nazwa pochodzi od nazwiska dyrektora berlińskich muzeów królewskich Wilhelma von Bode. Znajdziecie tu eksponaty od okresu wczesnochrześcijańskiego aż do oświecenia. Aby dostać się do środka, trzeba się wejść do budynku z charakterystyczną kopułą od “drugiej strony” Wyspy Muzeów, czyli od przeciwnej strony niż wszystkie inne zlokalizowane tu muzea.

 

Wchodząc do środka od razu widzimy pokaźną kolekcję rzeźb w barokowym wystroju budynku. Zdecydowanie czuć klimat odwiedzonego miejsca. Przygotujcie się, że muzeum jest gigantyczne, a zbiorów jest tak dużo, że spiesząc się można spędzić tu pół dnia. W salach znajdziemy przepiękne kolekcje drewnianej sztuki średniowiecznej, a w tym na szczególną uwagę zasługują zbiory gotyckie. Ponadto znajdziemy absydę wczesnochrześcijańską, rzeźby prezentujące renesans, manieryzm i barok. Zabytki pochodzą nie tylko z Niemiec, ale także z innych krajów Europy m.in. Hiszpanii, Włoch czy Francji.

Forum Humboldta

 
Nikt nie powinien ominąć tego miejsca. Forum znajduje się naprzeciwko Altes Museum, obok Katedry Berlińskiej. Miejsce to, to nie jest muzeum, a prawdziwe forum wymiany myśli, postrzegania świata, nauki i kultury. Nazwa wzięła się od Aleksandra i Wilhelma von Humboldt, byli to ciekawi świata podróżnicy (A), przyrodnicy (A), językoznwcy (W) i filozofowie (W). Do stworzenia Forum miała napędzić twórców ciekawość i radość odkrywania świata przez braci.
 
Dokładnie takie jest forum i mając na uwadze aspekt merytoryczny, muzea wpisane w te miejsce są bezpłatne! Na początku warto nadmienić, że możliwy jest wjazd na punkt widokowy na szczycie (4. piętrze) budynku, warto skorzystać ponieważ za bilet zapłacicie jedynie uśmiechem. Po atrakcjach wizualnych warto zobaczyć przynajmniej jedno z kilku muzeów, które tu się znajdują. Są tu ekspozycje rzeźb, kilka sali poświęconych sztuce afrykańskiej i najsłynniejsze w tym miejscu Muzeum Sztuki Azjatyckiej.
 
Warto zwiedzić wszystkie wymienione muzea, ale absolutnym must see są przetransportowane w całości grobowce i świątynie z Chin w Museum für Asiatische Kunst. Niezwykle ciekawa jest sala, gdzie można poznać tajniki kultury picia herbaty, wrażenie robią zbiory z Ankor Wat (Kambodża), czy zabytki z Indii.
 

Najważniejsze zabytki, które musisz zobaczyć

 
Popiersie Nefretete – Neues Musuem
Nihonbashi w śniegu, Utagawa Hiroshige – Muzeum Sztuki Azjatyckiej
Ranna amazonka – Altes Museum
Brama Isztar z Babilionu – Pergamon Museum
Ewangelista Łukasz dłuta Tilmana Riemenschneidera – Bode Museum
Skarb Priama i skarby z Troji – Neues Museum
Fragment mozaiki Nilu – Altes Museum
Budda z Pakistanu – Muzeum Sztuki Azjatyckiej
Chiński Budda – Muzeum Sztuki Azjatyckiej
Maryja z dzieciątkiem dłuta Donatella – Bode Museum
Kolekcja hełmów greckich – Altes Museum
Brama targowa z Miletu – Pergamon Museum
VI wieczne malowidła ze świątyń w jaskiniach z Chin – Muzeum Sztuki Azjatyckiej
Satyr i pantera dłuta Pietro Berniniego – Bode Museum
Modlący się chłopiec – Altes Museum
Byk procesyjny – Muzeum Sztuki Azjatyckiej
Kopuła Alhambra – Pergamon Museum
Mozaikowa ikona Chrystusa Miłościwego z Konstantynopola – Bode Museum
Etruski terakotowy tablet z Kapui (k. Rzymu) – Altes Museum
Ołtarz Pergamoński – Pergamon Museum
Tancerka dłuta Antonio Canova – Bode Museum
Fasada pałacu Mszatta – Pergamon Museum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *