Czy wiesz, że Szkocja:

  • ma najkrótszą ulicę na świecie, jest nią Ebenezer Place w Caithness, która mierzy 2,06 m;
  • Szkocja słynie z whiskey, w dosłownym tłumaczeniu to „woda życia”;
  • J. K. Rowling napisała część Harrego Pottera w jednej z Edynburskiej kawiarni, w której dziś również można napić się kawy;
  • Szkocja ma narodową drużynę w polo rozgrywaną na słoniach
  • na terenie Szkocji w okresie rzymskim, zostały zbudowane dwa umocnienia: Mur Hadriana i Wał Antonina, których ślady widoczne są do dziś. 

Przeczytaj nasze posty o Szkocji

Krzyż z Ruthwell – czyli co łączy runy, krzyż i bank?

Krzyż z Ruthwell – czyli co łączy runy, krzyż i bank?

Ruthwell to mała, spokojna miejscowość w południowej Szkocji. Miasteczko to wyróżnia się na tle innych, wizualnie podobnych, prowincjonalnych miasteczek, z dwóch powiązanych ze sobą powodów. Pierwszym z nich jest osoba Henriego Duncana – założyciela pierwszego na świecie banku oszczędnościowego, drugim zaś jeden z najważniejszych skarbów Szkocji – słynny kamienny krzyż z Ruthwell, będący dziełem sztuki średniowiecza i jednym z największych pomników w Europie w tym okresie.

Greyfriars Kirkyard – poltergeist, hieny cmentarne, pies i Harry Potter

Greyfriars Kirkyard – poltergeist, hieny cmentarne, pies i Harry Potter

Jedną z wizytówek Edynburga jest historyczny cmentarz Greyfriars Kirkyard. Położony w centrum miasta szybko stał się atrakcją i to nie ze względu na przepiękną architekturę czy kwestie historyczne, a złą renomę, paranormalne śledztwa, słynnego Skye Terriera Bobby’ego oraz Harrego Pottera.

Top 10 najpiękniej położonych fortów rzymskich na Murze Hadriana i Wale Antonina

Top 10 najpiękniej położonych fortów rzymskich na Murze Hadriana i Wale Antonina

Jedną z najważniejszych atrakcji Wysp Brytyjskich są dobrze zachowane ślady obecności wojsk rzymskich z II wieku. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę najpiękniej położonych fortów na Murze Hadriana i Wale Antonina w Anglii i Szkocji. Jeżeli wybieracie się do dawnej prowincji Brytania to koniecznie przeczytajcie ten post.

Edradour – zwiedzanie najmniejszej destylarni w Szkocji

Edradour – zwiedzanie najmniejszej destylarni w Szkocji

Będąc w Szkocji, nie można pominąć wizyty w jednej z destylarni whisky. Najmniejsza z nich znajduje się w Edradour. Jeśli wybieracie się w to miejsce, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim historię destylarni oraz informacje na temat zwiedzania.

Cześć! Nazywamy się Paulina i Oskar. Jesteśmy blogerami, dla których zarówno turystyka jak i archeologia nie są obce. Od lat pracujemy w tych branżach, a od 2021 roku zapraszamy na blog, gdzie oprócz łączenia podróży z historią, dzielimy się praktyczną wiedzą, ciekawostkami i relacjami z wyjazdów. O Nas.

Odkrywaj więcej

Instagram

Zbieramy na Etiopię