Czy wiesz, że w Grecji:

  • znajduje się najwięcej na świecie muzeów archeologicznych;
  • Grecja ma ok. 2,5 tys. wysp, ale tylko 165 jest zamieszkałych na stałe; 
  • Akrotiri na Santorini to tzw. egejskie Pompeje. Starożytne miasto zostało całkowicie zniszczone przez wybuch wulkanu w XVII w.p.n.e. W XX wieku rozpoczęły się regularne badania archeologiczne, dzięki którym odkryto świadectwa świetności tego miasta i sekrety codziennego życia;
  • słynny statek z Zatoki Wraku na Zakynthos, prawdopodobnie został podłożony specjalnie na tę plażę, bowiem wyspa powoli umierała, coraz więcej mieszkańców wyprowadzało się z Zakynthos i coraz mnie turystów tu przyjeżdżało. Statek stał się atrakcją turystyczną, ściągając rzeszę podróżnych, dzięki wyspa odżyła. Wrak do dziś jest symbolem Zakynthos; 
  • znana nam doskonale „sałatka grecka”, przez Greków nazywana jest „sałatką wiejską”. W oryginale nie znajdziecie grama sałaty, tylko grubo pokrojone pomidory, ogórki, cienkie plasterki czerwonej cebuli, oliwki i plaster fety, a wszystko oblane oliwą. 

Przeczytaj nasze posty o Grecji

Chalki – informacje praktyczne

Chalki – informacje praktyczne

Słyszeliście kiedyś o greckiej wysepce Chalki? Piękny kolor wody, wąskie uliczki i sielski klimat w rytmie siga – siga, to tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić ten kawałek raju. Jak się tu dostać? Co robić na miejscu? O tym przeczytacie poniżej.

Nissiros – 3 miejsca, które musisz odwiedzić

Nissiros – 3 miejsca, które musisz odwiedzić

Zaledwie 50 km od Kos, znajduje się wyspa zwana „egejskim Santorinii” – mowa o Nissriros. Niecała godzina rejsu wystarczy, aby przenieść się do zupełnie innego krajobrazu i zobaczyć jeden z najciekawszych wulkanów na świecie – Stefanos.

Sunion – fakty i ciekawostki o świątyni Posejdona

Sunion – fakty i ciekawostki o świątyni Posejdona

Grecja też ma swój trójkąt „bermudzki”, którego wierzchołki wyznaczają starożytne świątynie. Jeden z nich znajduje się na południowym krańcu kontynentalnej Grecji. Ciekawi? No to jedziemy!

Zakynthos w pigułce – 7 pomysłów na zwiedzanie

Zakynthos w pigułce – 7 pomysłów na zwiedzanie

Zakynthos ma przepiękną linię brzegową, dlatego warto zwiedzać wyspę nie tylko na lądzie, ale również od strony morza. Tym bardziej, że wyspa nie ma wielu historycznych zabytków, ponieważ zostały one zniszczone podczas licznych trzęsień ziemi. Zatem co warto zobaczyć na miejscu?

Wśród grobów Ateńczyków – zwiedzanie Kerameikos

Wśród grobów Ateńczyków – zwiedzanie Kerameikos

Kerameikos to cmentarz starożytnych Ateńczyków. Jest on oddalony zaledwie 15 min spacerem od słynnego Akropolu. Będąc w stolicy Grecji, warto odwiedzić te miejsce.

Cześć! Nazywamy się Paulina i Oskar. Jesteśmy blogerami, dla których zarówno turystyka jak i archeologia nie są obce. Od lat pracujemy w tych branżach, a od 2021 roku zapraszamy na blog, gdzie oprócz łączenia podróży z historią, dzielimy się praktyczną wiedzą, ciekawostkami i relacjami z wyjazdów. O Nas.

Odkrywaj więcej

Instagram

Zbieramy na Etiopię