Did you know that the Czech Republic:

  • have access to the sea. Under the Treaty of Versailles, they lease their own port of Vltava in Hamburg until 2028;
  • The highest peak in the Czech Republic is Sněžka;
  • Dačice is the Czech town where cubed sugar was invented. In 1841, the wife of Jakub Rada, who managed this refinery, injured her finger while crushing a lump of sugar. A few months after the incident, she received a box of colorful sugar cubes from her husband. Sweet, right;
  • sports stadium in Prague, is the largest stadium in the world, which can hold up to 250,000 people;
  • there is a Roman fort in Mušov at Moravia Region, the closest to the Polish border. As you know, no traces have been discovered in our country that could prove the stationing of the Roman army.
Read our posts about the Czech Republic
Morawy – 6 miejsc, które warto zobaczyć

Morawy – 6 miejsc, które warto zobaczyć

Morawy określa się mianem „czeskiej Toskanii”, albo „czeskiego tsunami”? Jeżeli o tym nie wiedzieliście, to koniecznie zajrzyjcie do tego artykułu. Podpowiadamy w nim również, co warto zobaczyć w tym regionie.

Brno – 8 miejsc, które trzeba zobaczyć 

Brno – 8 miejsc, które trzeba zobaczyć 

Brno to dobre miasto na szybki city break. Można spędzić tu aktywnie kilka dni, bo atrakcji jest cała masa. Zmumifikowane ciała kapucynów, jedyny na świecie goły tyłek na fasadzie kościoła i drugie największe ossuarium w Europie – tym zaskoczy Was miasto.

Cześć! Nazywamy się Paulina i Oskar. Jesteśmy blogerami, dla których zarówno turystyka jak i archeologia nie są obce. Od lat pracujemy w tych branżach, a od 2021 roku zapraszamy na blog, gdzie oprócz łączenia podróży z historią, dzielimy się praktyczną wiedzą, ciekawostkami i relacjami z wyjazdów. O Nas.

Odkrywaj więcej

Instagram

Zbieramy na Etiopię