Czy wiesz, że Gruzja:

  • to drugi chrześcijański kraj na świecie;
  • w Batumi znajduje się fontanna alkoholowa, z której do niedawna wypływała chacha. Została ona zamknięta kilka lat temu, z powodu częstych bójek  o dostęp do źródełka; 
  • chaczapuri z jajcem (adżarskie) mieści się w pierwszej piątce najbardziej kalorycznych tradycyjnych dań świata;
  • w Gonio (ok. 15 km na płd. od Batumi) na terenie łaźni należących do rzymskiego fortu, odkryto mozaikę o powierzchni ok. 100 m2. Jest to nietypowe znalezisko dla fortów rzymskich, znanych jest tylko kilka takich przykładów na świecie. Co ciekawe, odkrycia w Gonio dokonali Polacy (w tym my!) z Uniwersytetu Warszawskiego. 
  • w mieście Gori urodził się Józef Stalin.

Przeczytaj nasze posty o Gruzji

Kazbek – święta góra Gruzji

Kazbek – święta góra Gruzji

Czy Kazbeg to góra czy może wulkan? Co oznacza nazwa „Kazbeg” i czy w ogóle warto odwiedzić te miejsce zwiedzając Gruzję?

Gruzja – zwiedzanie Mcchety i początki chrześcijaństwa

Gruzja – zwiedzanie Mcchety i początki chrześcijaństwa

Wielki Trójca Chrześcijańska, to Armenia, Gruzja i Etiopia – czyli pierwsze kraje na świecie, które przyjęły chrześcijaństwo. Gruzja zrobiła to jako druga, dziś można odwiedzić miejsce, gdzie narodziły się początki tej religii. Zapraszamy na zwiedzanie Mcchety.

Nasze social media

O Nas

Cześć! Nazywamy się Paulina i Oskar. Jesteśmy blogerami, dla których zarówno turystyka jak i archeologia nie są obce. Od lat pracujemy w tych branżach, a od 2021 roku zapraszamy na blog, gdzie oprócz łączenia podróży z historią, dzielimy się praktyczną wiedzą, ciekawostkami i relacjami z wyjazdów. O Nas.

Szykujemy się do podróży:

Polska – tak często jak się da

Wyspy Zielonego Przylądka – Maj/Czerwiec

Turcja – Październik

Odkrywaj więcej

Instagram

Zbieramy na Etiopię