Did you know that Georgia:

  •  is the second Christian country in the world;
  • there is an alcohol fountain in Batumi, from which chacha flowed until recently. It was closed a few years ago due to frequent fights over access to the spring; 
  • chachapuri with egg (Adjarian) ranks among the top five most caloric traditional dishes in the world;
  • in Gonio (about 15 km south of Batumi) on the site of baths belonging to a Roman fort, a mosaic of about 100 m2 was discovered. This is an unusual find for Roman forts, only a few such examples are known in the world. Interestingly, the discovery in Gonio was made by Poles (including us!) from the University of Warsaw. 
  • In the city of Gori, Joseph Stalin was born.
Read our posts about Georgia
Kazbek – święta góra Gruzji

Kazbek – święta góra Gruzji

Czy Kazbeg to góra czy może wulkan? Co oznacza nazwa „Kazbeg” i czy w ogóle warto odwiedzić te miejsce zwiedzając Gruzję?

Gruzja – zwiedzanie Mcchety i początki chrześcijaństwa

Gruzja – zwiedzanie Mcchety i początki chrześcijaństwa

Wielki Trójca Chrześcijańska, to Armenia, Gruzja i Etiopia – czyli pierwsze kraje na świecie, które przyjęły chrześcijaństwo. Gruzja zrobiła to jako druga, dziś można odwiedzić miejsce, gdzie narodziły się początki tej religii. Zapraszamy na zwiedzanie Mcchety.

Cześć! Nazywamy się Paulina i Oskar. Jesteśmy blogerami, dla których zarówno turystyka jak i archeologia nie są obce. Od lat pracujemy w tych branżach, a od 2021 roku zapraszamy na blog, gdzie oprócz łączenia podróży z historią, dzielimy się praktyczną wiedzą, ciekawostkami i relacjami z wyjazdów. O Nas.

Odkrywaj więcej

Instagram

Zbieramy na Etiopię