Jak czytać plan fortu rzymskiego?

Wojsko rzymskie – co to takiego?


Armia rzymska dzieliła się na mniejsze jednostki, w skład których wchodzili zarówno legioniści jak i auxilia.

– jego utratę żołnierze traktowali jako porażkę wojskową, ponadto żołnierze po stracie orła legionowego byli karani.

Miejsca stacjonowania wojska rzymskiego
Plan fortu rzymskiego



Najważniejszymi elementami, zarówno stałego jak i tymczasowego rzymskiego obiektu wojskowego, są wał, fosa i berma – czyli elementy znajdujące się poza murem obronnym. W momencie zakładania obozu najpierw kopano fosę, a z zebranej hałdy formowano wał ziemny. Charakterystyczne dla fosy kopanej przez wojsko rzymskie jest jej kształt – przekrój w kształcie litery “V”. Pomiędzy fosą a wałem pozostawiano wąski, płaski pas, który określany jest mianem bermy, miał on na celu ochronę fosy przed zsuwaniem się ziemnego wału.

Po wytyczeniu wielkości i kształtu obozu stawiano mur obronny (łac. vallum) – w zależności od charakterystyki obozu mógł on być drewniany albo kamienny. Posiadał on baszty strażnicze i odpowiedni podest, po którym mogli chodzić żołnierze. Mur miał cztery bramy – po jednej z każdej ze stron. Najważniejsze i główne wejście (Porta Praetoria) było na krótszym boku i prowadziło wprost na forum i budynek komendantury. Po przeciwnej stronie do głównego wejścia stała tylna brama (Porta Decumana), a odpowiednio na dłuższych bokach były brama główna lewa (Porta Principalis Sinistra) i prawa (Porta Principalis Dextra).





Żołnierze mieszkali w koszarach. Tych budynków było najwięcej w forcie lub obozie wojskowym. Zajmowały obszar zarówno w przedniej jak i tylnej części warowni. Składały się z szeregu mniejszych pomieszczeń, w których mieściło się jedne contubernium lub jego połowa (czyli miejsca dla 4 żołnierzy). Znajdowały się tam łóżka oraz miejsca do przetrzymywania prywatnych rzeczy żołnierzy (często umieszczali je w skrzyniach).

Potrzeby zaopatrzeniowe wojska były duże, dlatego niezbędnym budynkiem w forcie rzymskim były spichlerze (łac. [l.poj] horreum). Wznoszono je w pobliżu centralnej części fortu czyli blisko komendantury i domu dowódcy. Do dziś najczęściej zachowały się jedynie fundamenty spichlerzy, które rozpoznać można po długich prostokątnych budynkach z kamiennymi schodkami na dwóch przeciwległych, krótszych bokach. Wewnątrz znajdowały się równo ułożone słupki kamienne – był to system wentylacji, niezbędny do utrzymania świeżości jedzenia i usunięcia gazów wydobywających się z psującego się jedzenia np. łatwopalnego azotu (pamiętajcie, że oświetlenie w starożytnym Rzymie bazowało na lampach oliwnych).




Mamy nadzieję, że ten tekst pomoże Wam w interpretacji antycznych pozostałości podczas wizyty na terenie fortów bądź obozów wojska rzymskiego i będzie dla Was niejako przewodnikiem, dzięki któremu lepiej zrozumiecie przeszłość. Nie ma większej frajdy niż odkrywanie nieznanego, zarówno dla archeologa jak i podróżnika.

Top 10 najpiękniej położonych fortów rzymskich na Murze Hadriana i Wale Antonina
Jedną z najważniejszych atrakcji Wysp Brytyjskich są dobrze zachowane ślady obecności wojsk rzymskich z II wieku. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę najpiękniej położonych fortów na Murze Hadriana i Wale Antonina w Anglii i Szkocji. Jeżeli wybieracie się do dawnej prowincji Brytania to koniecznie przeczytajcie ten post.

Start Seeusoon!
Poznawaj świat razem z nami. Podróżujemy z historią w tle, zarażamy ciekawością do świata i dzielimy się naszym doświadczeniem.

Zabójcze jajko w Iwano – Frankiwsku
Z racji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przygotowaliśmy dla Was prawdziwą historię o zabójczym jajku. Na pamiątkę pewnego wydarzenia, w Iwano-Frankiwsku została wystawiona fontanna w kształcie jaja, która stanowi jedną z głównych atrakcji tego miasta.