Archaeology
Please visit our Scientific Activities section, where you will learn more about our academic life and how we discover the past.
Explore archaeological sites

Pergamon, Altes, Neues, Muzeum Bogego i Forum Humboldta. Archeologiczne perły Wyspy Muzeów w Berlinie
W samym centrum Berlina, na rzece Sprewi jest nieduża wyspa, na której przechowywana jest największa kolekcja starożytności na świecie. Pergamon, Altes, Neues i Bode Muzeum to absolutna podstawa zwiedzania zarówno Wyspy Muzeów jak i samego Berlina. Obok Katedry Berlińskiej znajduje się Forum Humbolta, które skrywa bogate zbiory w kilku muzeach.

Pinara – archeologiem być!
Wielokrotnie słyszałem jak w XIX i XX wieku opłaceni przez króla podróżnicy wyjeżdżali w różne miejsca i dosłownie odkrywali nieznane. Jednym z najpopularniejszym kierunków była Turcja. Nie będzie przesadą, jeżeli napiszę tutaj, że Pinara, stanowisko archeologiczne w zachodniej Licji, dosłownie zatrzymało się w czasie i przekraczając granice tego miejsca, można poczuć się jak odkrywca z początku ubiegłego stulecia. Dlatego zapraszamy Was do przeczytania postu o Pinarze i jeszcze bardziej nakłaniamy do odwiedzenia tego miejsca. Jest p[o prostu wow!

Tlos – antyczne miasto w cieniu gór
W starożytności Tlos było jednym z sześciu najważniejszych miast licyjskich. Do dziś przetrwały imponujące ruiny, które świadczą o ważności tego miejsca. Aby się tu dostać, trzeba pokonać nieco krętą drogę pod górę. Gdy dotrzemy do celu, widok zapiera dech w piersiach! Wysoka góra Uyluk i dolina rzeki Ksantos pięknie komponują się z surowością archeologicznego krajobrazu!

Od starożytnego Telmessos do współczesnego Fethiye
Zapraszamy na spacer najfajniejszymi miejscami w Fethiye, znanego Tureckiego kurortu, ale także ważnego miejsca na starożytnej Drodze Licyjskiej. Przeczytacie tu o starożytnościach, bazarze, muzeum archeologicznym i pięknych widokach. Jeśli wybieracie się do Turcji, koniecznie odwiedźcie ten region.

Grobowce Licyjskie – cmentarze wykute w skale
Zwiedzając Licję, nie da się pominąć wyjątkowych grobowców. Największe wrażenie robią te kute wysoko w skale, sprawiając wrażenie nie do zdobycia. Gdzie można się na nie natknąć i dlaczego zmarłych chowana tak wysoko? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Top 10 najpiękniej położonych fortów rzymskich na Murze Hadriana i Wale Antonina
Jedną z najważniejszych atrakcji Wysp Brytyjskich są dobrze zachowane ślady obecności wojsk rzymskich z II wieku. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę najpiękniej położonych fortów na Murze Hadriana i Wale Antonina w Anglii i Szkocji. Jeżeli wybieracie się do dawnej prowincji Brytania to koniecznie przeczytajcie ten post.

Jak czytać plan fortu rzymskiego?
Podróżując po krajach basenu Morza Śródziemnego, Europy i Bliskiego Wschodu wielokrotnie trafimy na pozostałości fortów rzymskich. Jak odnaleźć się wśród murów które niegdyś służyły do codziennych czynności wojska rzymskiego? Jak wyglądały obozy i kto tam mieszkał? Jak wyglądała struktura armii rzymskiej?

Jak czytać antyczne świątynie?
Podczas podróży niejednokrotnie spotykasz się z ruinami świątyń, ale ze sterty kamieni nie wiele rozumiesz. Tekst ten pomoże ci patrzeć na przeszłość w świadomy sposób i zrozumiesz jak to kiedyś wyglądało.

Chiwa – brylant orientu
Poczuj się jak w „Alladynie” albo w „Baśni 1000 i jednej nocy”, dzięki zwiedzaniu Chiwy, czyli jednego z najważniejszych miast Uzbekistanu. Podpowiadamy co warto zobaczyć w tej baśniowej krainie.

Sunion – fakty i ciekawostki o świątyni Posejdona
Grecja też ma swój trójkąt „bermudzki”, którego wierzchołki wyznaczają starożytne świątynie. Jeden z nich znajduje się na południowym krańcu kontynentalnej Grecji. Ciekawi? No to jedziemy!

Garni – pogańska świątynia w Armenii
Wiecie, że część scen do filmy „Akademia Pana Kleksa”, została nakręcona w Armenii? Świątynia, którą widać na zdjęciach, znajduje się w Garni – poznajcie jej historię.

Wśród grobów Ateńczyków – zwiedzanie Kerameikos
Kerameikos to cmentarz starożytnych Ateńczyków. Jest on oddalony zaledwie 15 min spacerem od słynnego Akropolu. Będąc w stolicy Grecji, warto odwiedzić te miejsce.

Wielka Chrześcijańska Trójca – Etiopia
Wiecie, że w Aksum przechowywana jest słynna Arka Przymierza? Etiopia jako trzeci kraj na świecie przyjęła chrześcijaństwo. Jeżeli zastanawiacie się, jak do tego doszło, koniecznie przeczytajcie ten artykuł.

Gruzja – zwiedzanie Mcchety i początki chrześcijaństwa
Wielki Trójca Chrześcijańska, to Armenia, Gruzja i Etiopia – czyli pierwsze kraje na świecie, które przyjęły chrześcijaństwo. Gruzja zrobiła to jako druga, dziś można odwiedzić miejsce, gdzie narodziły się początki tej religii. Zapraszamy na zwiedzanie Mcchety.

Armenia – pierwszy chrześcijański kraj
Armenia to pierwszy kraj na świecie, który przyjął chrześcijaństwo. Jeżeli chcesz się wybrać tzw. Trasą św. Grzegorza i poznać legendy najdawniejszych ormiańskich dziejów, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Cześć! Nazywamy się Paulina i Oskar. Jesteśmy blogerami, dla których zarówno turystyka jak i archeologia nie są obce. Od lat pracujemy w tych branżach, a od 2021 roku zapraszamy na blog, gdzie oprócz łączenia podróży z historią, dzielimy się praktyczną wiedzą, ciekawostkami i relacjami z wyjazdów. O Nas.
Odkrywaj więcej
Zbieramy na Etiopię