Zakynthos w pigułce – 7 pomysłów na zwiedzanie

Grecja od zawsze zachwyca swoją historią, krajobrazami, przepyszną kuchnią i gościnnością. To tylko kilka powodów, przez które jest tak chętnie odwiedzana przez rzeszę turystów z całego świata. W maju 2021 udało mi się (po długiej przerwie w podróżowaniu), odwiedzić Zakynthos, będąc tym samym w pierwszej grupie turytów, którzy przylecieli na wyspę w tym sezonie.

 

Zakynthos plasuje się na trzecim miejscu w archipelagu Wysp Jońskich pod względem powierzchni. Zamieszkuje ją ok. 40 000 ludzi. Nazwa wyspy wywodzi się z mitologii, od Zakynthusa, syna władcy Arkadii, który miał przybyć na wyspę, aby ją skolonizować. Wyspa zwana jest również jako Zante – nazwę tę rozpropagowali Wenecjanie (pod wpływem których od XV wieku znajdowała się wyspa), ponieważ oryginalna nazwa była dla nich najzwyczajniej za trudna do wymówienia. Śpiewali oni „Zante Zante fiore di Levante”, czyli „Zante, Zante kwiat wschodu”, zachwycając się miejskim klimatem, bujną roślinnością i wspaniałymi widokami. Zakynthos nazywana jest również potocznie i nieco żartobliwie Zakrętosem, bo rzeczywiście drogi są tu wąskie i kręte, zwłaszcza na północy.

 

Wyspa z roku na rok jest coraz chętniej odwiedzana przez polskich turystów. Na miejscu działa wiele firm, które oferują zorganizowane zwiedzanie Zakytnhos w języku polskim. Można również wypożyczyć samochód i zwiedzić wyspę samodzielnie. Ceny auta zaczynają się od ok. 35 EUR/dobę. Co warto zobaczyć?

Zatoka Wraku

Królowa plaż i najchętniej fotografowane miejsce na Zakynthos, czyli słynna Zatoka Wraku – Navagio Beach, to po prostu must see. Na plażę można dostać się tylko od strony morza. Plaża jest żwirkowa, więc warto zabrać ze sobą obuwie do wody. Statek lub łódka podpływają niemalże na samą plażę, ale schodząc z drabinki, prawdopodobnie zamoczycie stopy, więc warto mieć inne obuwie, niż adidasy. Jest kilka historii o tym, jak statek znalazł się w zatoce. Bardziej chwytliwa mówi o tym, że był to statek przemytniczy, który przewoził papierosy, alkohol i prostytutki. Podczas szmuglowania towaru z Turcji do Włoch w czasie sztormu, został zauważony przez straż przybrzeżną. Uciekając, statek rozbił się i osiadł właśnie w tej zatoce. Ponoć niektórzy Grecy do dziś mają paczki papierosów z tego statku. Bardziej prawdopodobne jest to, że umieszczenie wraku to celowy zabieg turystyczny. W latach 70. – 80. XX wieku coraz więcej mieszkańców opuszczało wyspę i odnotowywano malejącą liczbę odwiedzających. W związku z tym Ministerstwo Turystyki postanowiło pomóc wyspie, tworząc sztuczną atrakcję turystyczną, co okazało się być strzałem w dziesiątkę. Navagio Beach znajduje się na liście najpiękniejszych plaż świata i co roku ściąga miliony turystów. Nie ma się co dziwić, miejsce jest bardzo fotogeniczne, biała plaża idealnie komponuje się z wysokimi, ponad 300-metrowymi klifami i turkusową wodą. Kolor morza bierze się od skał wapiennych, które zalegają na jego dnie. Do Zatoki Wraku startują co godzinę łódki z Porto Vromi (uwaga! stromy i wąski zjazd do portu) lub Agios Nikolaos. Wizytę na Navagio Beach można również połączyć z rejsem dookoła wyspy, co serdecznie polecamy. Zatokę Wraku można także podziwiać od góry, gdzie znajduje się mały balkonik. Nie zobaczymy z niego samego wraku, w tym celu należy udać się dziką ścieżką, prowadzącą przez zarośla i kamienie. Miejsce nie jest w żaden sposób zabezpieczone, dlatego bądźcie ostrożni, rocznie ginie tu ok. 3 turystów próbujących zrobić sobie idealne zdjęcie.

Słynny statek z Zatoki Wraku.

Groty Keri

Groty Keri, to na półotwarte groty, a główną ich atrakcją jest możliwość zażycia tam orzeźwiającej kąpieli. Najlepiej wybrać się w rejs dookoła wyspy, podczas którego będzie można dodatkowo odwiedzić Groty Smoka, Blue Caves, Zatokę Wraku oraz miejsce, gdzie widać twarz samego Posejdona. Zakythos ma przepiękną linię brzegową i cudowny kolor wody, dlatego warto poznać tę wyspę od strony morza. A przy odrobinie szczęścia może uda się spotkać delfiny lub żółwie Caretta caretta.

Najstarsze drzewo na wyspie

Najstarsze drzewko oliwne na wsypie, mające ok. 2500 lat, które znajduje się w miejscowości Exo Chora. W całej Grecji rośnie ok. 130 mln drzewek oliwnych. Szacuje się, że między 1 a 2 mln jest właśnie na Zakynthos.

Tłocznia oliwy

Tłocznia oliwy w Agios Leon, gdzie możecie najpierw posmakować, a następnie kupić prawdziwą oliwę, oliwę bio lub z dodatkiem czosnku, pomarańczy albo cytryny (ceny od 3,5 EUR za 250 ml). Na miejscu można kupić również inne produkty z oliwy, jak pasty oliwkowe czy kosmetyki z wykorzystaniem oliwek. 

 

Przez zakupem oliwy, można skosztować miejscowych spcjałów.

Plaża Xigia

Plaża Xigia, czyli naturalne spa siarkowe. Woda ma tu właściwości lecznicze, a miejscowi mówią, że spędzenie godziny w tym miejscu, przedłuża życie aż o rok.

Monastyr Najświętszej Marii Dziewicy

Monastyr Najświętszej Marii Dziewicy w Anafonitrii, który należy do najstarszych budynków na wyspie. Został wzniesiony w XV wieku i cudem udało mu się przetrwać trzęsienie ziemi w 1953 roku. W XVII wieku w klasztorze przebywał sam święty Dionizos – patron wyspy.

Plaża Laganas

Plaża Laganas, uważna za najładniejszą plażę południowej części wyspy. Ciągnie się ona na długości 9 km. Wzdłuż niej znajduje się wiele barów, restauracji i hoteli – będzie to dobre miejsce postoju dla osób, które cenią sobie życie nocne. Zatoka Laganas jest również głównym miejscem lęgowym żółwi Caretta caretta, dlatego zakazane jest tu uprawianie sportów wodnych i przebywanie na plaży w nocy. Co ciekawe, operacje samolotowe na pobliskim lotnisku w Zakythos nie są prowadzone po zmroku, aby dodatkowo nie stresować żółwi wydobywającym się z silników tych maszyn hałasem. Z plaży Laganas roztacza się widok na Cameo – prywatną wyspę ślubów (wynajęcie miejsca na swój ślub kosztuje 1100 EUR). Tuż za nią znajduje się kolejna wyspa – Marathonisi, która swoim kształtem przypomina żółwia i jest również miejscem lęgowym tych gadów! Można wypożyczyć łódkę z przeszklonym dnem i udać się na poszukiwania Caretta caretta.

Marathonisi - wyspa przypominająca żółwia.
Cameo - wyspa ślubów.

W 1953 roku miało miejsce silne trzęsienie ziemi, na skutek którego ucierpiało ponad 90% budynków. Niemalże cała wyspa znalazła się pod gruzami swojego dotychczasowo dziedzictwa, dlatego nie znajdziemy tu wielu zabytków, czy stanowisk archeologicznych typowych dla kultury greckiej. Zakynthos jest idealną wyspą dla osób, które chcą połączyć błogie lenistwo ze zwiedzaniem. Wyspa ma do zaoferowania wiele pięknych miejsc, które ucieszą oczy nie jednego podróżnika 🙂 Grecjo, see u soon!

Chiwa – brylant orientu

Poczuj się jak w „Alladynie” albo w „Baśni 1000 i jednej nocy”, dzięki zwiedzaniu Chiwy, czyli jednego z najważniejszych miast Uzbekistanu. Podpowiadamy co warto zobaczyć w tej baśniowej krainie.

Czytaj więcej »

Farma dyń – pomysł na weekend

Jeżeli nie masz pomysłu co zrobić w jesienny weekend, mamy dla Ciebie propozycję! Wybierz się z nami na Farmę Dyń – Magic Pumpkin Farm Warsaw i poczuj się jak dziecko. Przy okazji możesz kupić swoją dynię na Halloween. A jeżeli nie interesuje Cie ani jedno, ani drugie, to specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka dyniowych ciekawostek. Znajdziesz je na końcu tego posta.

Czytaj więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *