Zabójcze jajko w Iwano - Frankiwsku

W związku ze zbliżającymi się świętami, będzie dzisiaj o jajku. Dokładnie jednym, ważnym, wręcz „śmiercionośnym” jajku kurzym. W przeddzień świąt chcielibyśmy zabrać was na Ukrainę, na polskie kresy do Stanisławowa – obecnego Iwano-Frankiwska. Rynek, otoczony przez kościoły różnych wyznań, jest od kilku lat przyozdobiony fontanną z wyrzeźbionym jajkiem, która upamiętania wydarzenia z 2004 roku.

 

Fontanna, ze stojącym pośrodku niej jajkiem, od lat wywołuje uśmiech na twarzach Ukraińców. Znakomita atrakcja dla dzieci w lato, jest jednym z częściej fotografowanych miejsc w tym mieście.

Rynek Iwano-Frankiwska z charkaterystyczną fontanną.

Cała historia związana z postawieniem jajka na środku rynku, wiąże się z incydentem z września 2004 roku. Ówczesny premier Wiktor Janukowicz przyjechał ze swojej posiadłości w Międzygórzu koło Kijowa spotkać się ze studentami Uniwersytetu Podkarpackiego. Jak nie trudno się domyśleć, na to spotkanie przybyły tłumy. Odwiedziny stały się polem do popisu zarówno dla zwolenników Janukowicza, jak i jego przeciwników wierzących w rację, lidera opozycji, Wiktora Juszczenki. Po opuszczeniu gmachu uniwersytetu przez premiera, z relacji mediów, z tłumu dało się słyszeć „plus Juszczenka, Juszczenka plus”. Nagle, z tłumu wybiega młody chłopak, który ciska w Janukowicza jajkiem. Premier pada martwy. Tłumy milkną. Ochrona podnosi ledwo żywego polityka, wsadza do samochodu i jadą do szpitala. Jak się nie trudno domyśleć, nic nikomu się nie stało, a histeryczna panika byłego premiera Ukrainy bojącego się zamachu na własne życie, była porównywalna do tej, którą miał rzymski cesarz Neron.

 

Odpowiednie służby szybko złapały „zamachowca”, który jak się okazało, miał w kieszeni drugie jajko. Co ciekawe, był to 17-letni student, syn jednego z dziekanów miejscowego uniwersytetu.

Fontanna w kształcie jajka.

Wydarzenie to maluje uśmiech na ustach Ukraińców. Postanowiono na pamiątkę wrześniowych wydarzeń z 2004 r. postawić pomnik jajka, który zawsze dla dobra politycznego, może przedstawiać np. kiełkujące ziarno lub być różnie interpretowane.

 

Niestety, Ukraina jako destynacja turystyczna jest źle postrzegana przez Polaków. Największym powodzeniem cieszy się Lwów, później Kijów i Odessa. Pozostałe miejsca są omijane szerokim łukiem, a to błąd – Ukraina jest piękna i będziemy wam to udowadniać na łamach swojego bloga.

Fontanna - jajko na rynku Iwano-Frankowska.

W związku ze świętami, chcielibyśmy złożyć Wam wielkanocne życzenia – smacznego jajka i mokrego dyngusa!

Sal – 10 miejsc, które musisz zobaczyć

Lecisz na Sal, ale nie wiesz co można zwiedzić, bo spotkałeś się z opinią, że nic tu nie ma..? W tym poście zebraliśmy dla Was 10 najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić podczas swojego pobytu na wyspie Słońca. Chcesz popływać z rekinami albo skosztować pysznej, grillowanej ośmiornicy? Zapraszamy do czytania!

Czytaj wiecej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *