Wyspy Zielonego Przylądka - informacje praktyczne

Wyspy Zielonego Przylądka to jeden z popularniejszych egzotycznych kierunków, gdzie latają polscy turyści. Wysokie temperatury niemalże przez cały rok, praktycznie brak deszczowych dni,  idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, długie piaszczyste plaże przyciągają wczasowiczów. My też daliśmy się skusić i w czerwcu 2022 r. zwiedziliśmy ten kawałek raju.

Spis treści

Położenie

Wyspy Zielonego Przylądka to samodzielne państwo – Republika Zielonego Przylądka. Archipelag składa się z 10 głównych wysp (10 złotych gwiazdek umieszczonych w fladze symbolizuje właśnie te 10 wysp) i 5 mniejszych leżących na Oceanie Atlantyckim, ok. 600km od wybrzeży Senegalu. Północne wyspy tego archipelagu, to tzw. Wyspy Zawietrzne: Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Boa Vista i Sal, południowe – Wyspy Podwietrzne: Maio, Santiago, Fogo i Brava. Stolica państwa – Praia – znajduje się na Santiago. Wyspa ta jest największą i najliczniej zamieszkałą (ok. 240 000 mieszkańców). Łącznie w Republice Zielonego Przylądka mieszka ok. 556 tys. ludzi, czyli niewiele więcej jak w naszym polskim Poznaniu.
 
Wszystkie wyspy są pochodzenia wulkanicznego. Najwyższym szczytem jest Pico de Fogo, mierzący 2829 m n.p.m., będący starowulkanem. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w 2014 r.

Historia

Wyspy Zielonego przylądka zostały odkryte prawdopodobnie w 1456 r. Do tego czasu nie były zamieszkałe. Odkrycia dokonał Alvise Cadamosto – wenecki żeglarz, który pracował dla Portugalczyków.  Dostał on polecenie od księcia Henryka Żeglarza, aby odnaleźć chrześcijański kraj arcykapłana Jana. Dotarł do ujścia Gambii, gdzie spotkał go sztorm i został zepchnięty na Wyspy Zielonego Przylądka. Nazwa kraju nawiązuje do mylnie uznanego za najdalej na zachód wysuniętego punktu Afryki – do Przylądka Zielonego na półwyspie Zielonego Przylądka (de facto jest nim punkt Almadi na półwyspie Zielonego Przylądka). Od tego czasu wyspy te były chętnie wykorzystywane przez Portugalczyków jako przystanek na drodze handlowej między Portugalią a Indiami.
 
Najważniejsze wydarzenia z życia wysp można wyróżnić w kilku punktach:
 
  • 1500 – 1620 – Santiago pełni rolę głównego miejsca handlu niewolnikami na świecie (!)
  • 1878 – wydanie zakazu niewolnictwa
  • 1951 – Wyspy Zielonego Przylądka stają się zamorską prowincją Portugalii
  • 1963 – początek zbrojnych walk o niepodległość
  • 1974 – po rewolucji goździków w Portugalii, Wyspy Zielonego Przylądka otrzymują zgodę na niepodległość
  • 1975 – dokładnie 5 lipca odbyła się proklamacja niepodległości
  • 1992 – wprowadzenie nowej konstytucji
Port, który służył jako miejsce handlu niewolnikami.

Język

Kabowerdejczycy, czyli mieszkańcy Wysp Zielonego Przylądka, posługują się językiem portugalskim. Długie lata dominacji portugalskiej sprawiły, że jest to do dziś język urzędowy. Jednak na wyspach możemy usłyszeć też język kreolski kriolu, który jest mieszkanką języka portugalskiego i języków zachodnioafrykańskich. Co ciekawe, język kreolski ma kilka dialektów, które są charakterystyczne dla poszczególnych wysp archipelagu. Mieszkańcy walczą o wyniesienie języka kreolskiego do rangi języka urzędowego, jednak na razie nie ma na to zgody.
 
Na miejscu dogadamy się bez problemu w języku angielskim. W szkołach obowiązkowa jest nauka język francuskiego, więc  można się porozumieć również i w tym języku.

Czas lokalny

Wyspy Zielonego Przylądka leżą w strefie strefie GMT-1. Daje nam to -2h w porównaniu do godziny w Polsce. Gdy u nas obowiązuje czas letni, wówczas -3h.

Szczepienia

Szczepienia nie są wymagane, ale osoby podróżujące wcześniej do krajów, gdzie występuje żółta febra, są zobligowane do przedstawienia dowodu wykonania szczepienia na żółtą gorączkę. Zalecane są szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B. Przed wyjazdem najlepiej jest skontaktować się z lekarzem medycyny podróży.

Ubezpieczenie zdrowotne

Wykupując wycieczkę przez biuro podróży, ubezpieczenie jest już zawarte w umowie. Jednak zawsze są to warianty podstawowe, które warto rozszerzyć do wyższej sumy, dopasowując je do swoich potrzeb, w tym np. o następstwa chorób przewlekłych, skutki zdarzeń pod wpływem alkoholu czy leczenie w kierunku COVID-19. W przypadku Wysp Zielonego Przylądka najważniejsza w sumie jest kwestia transportu medycznego, ponieważ opieka medyczna jest na niskim poziomie. Jeżeli dojdzie np. do złamania ręki czy nogi, konieczny będzie transport do szpitala aż w Lizbonie. Zwróćcie na to uwagę wybierając się na Cabo Verde.
Zdjęcie pt. "Zdrowy jak koń" idealnie nadaje się do podpunktu o ubezpieczeniu 🙂

Kiedy lecieć?

Na Sal panuje klimat tropikalny suchy. Pogoda dopisuje niemal przez cały rok, w końcu jest tu aż 350 słonecznych dni. Najwyższe temperatury są od sierpnia do października (ok. 30 stopni), wówczas jest też najsłabszy wiatr. Różnica między najcieplejszym a najchłodniejszym miesiącem to tylko kilka stopni. Od stycznia do marca temperatury pokażą średnio ok. 23-24 stopni C, będą to też najbardziej wietrzne miesiące. To idealny czas aby przyjechać tu na kitesurfing i windsurfing – Wyspy Zielonego Przylądka to jedno z najlepszych miejsca na świecie do uprawiania tych sportów wodnych. Deszczy można spodziewać się w sierpniu i we wrześniu, ale są to niewielkie opady. Nasz przewodnik powiedział, że ostatni raz porządna ulewa miała miejsce w 2016 roku. Tak naprawdę Sal to kierunek całoroczny, gdzie pogoda jest niemal gwarantowana.
Lądowanie na Sal. Od razu w oczy rzuca się pustynny krajobraz.

Jak dolecieć?

Z Polski latają bezpośrednio tylko biura podróży. Rejsy są obsługiwane przez Enter Air. Lot trwa ok. 8 godzin. Samoloty latają wyłącznie z Warszawy na Sal. Można więc wykupić gotowy pakiet lub tylko przeloty czarterowe. Same bilety lotnicze to koszt zaczynający się od ok. 2869 PLN/2 strony/os. z bagażem rejestrowanym, dlatego warto sobie wszystko przekalkulować. Nam bardziej opłacało się wykupić pełną wycieczkę. Dopłaciliśmy 800 PLN/os. i mieliśmy od razu zapewnione transfery, zakwaterowanie w 5* hotelu z wyżywieniem all inclusive.
 
Z racji tego, że Wyspy Zielonego Przylądka to była kolonia portugalska, można tu dolecieć właśnie z Portugalii. Takie rozwiązanie mocno wydłuży lot i może okazać się droższe niż lot czarterem z Polski (chyba że uda Wam się ustrzelić fajną okazję). Warto jednak zaznaczyć, że z Portugali dolecimy bezpośrednio też na inne wyspy archipelagu takie jak: Boa Vista, São Vicente i Santiago. Tylko te 4 wyspy posiadają międzynarodowe lotniska, aby dotrzeć na pozostałe, należy korzystać z promów.
Lotnisko na Sal jest malutkie, ale bardzo sprawnie działa.

Waluta

Walutą Wysp Zielonego Przylądka jest Escudo Zielonego Przylądka (CVE). Przelicznik na euro wynosi ok. 100 CVE = 1 EUR. Na miejscu praktycznie wszędzie można płacić w EUR, więc na dobrą sprawę nie trzeba wymieniać gotówki. Płacąc w EUR, można otrzymać resztę w CVE, jeżeli chcecie otrzymać resztę w EUR należy o tym powiedzieć. Nie można płacić dolarami.
 
Transakcje kartą płatniczą są możliwe w większości sklepów, ale musi być to karta fizyczna – nie zapłacimy kartą w telefonie.
 
UWAGA! Jak już jesteśmy przy zakupach, to nie dajcie się naciągnąć! Bardzo dużą liczbę sklepów prowadzą Senegalczycy, którzy przyjechali tu w celach zarobkowych. Można ich odróżnić od Kabowerdejczyków po ciemniejszym kolorze skóry. Są oni nastawieni na czysty zysk i wchodzą mocno na sumienie (typu: mam pięcioro dzieci i nie mam nic do jedzenia, wesprzyj mnie kupując drewnianą figurkę za 50 EUR). Często też zaczepiając mówią, że pracują w naszym hotelu (kolory opasek znają na pamięć), co jest kompletną bzdurą i zapraszają nas do swojego sklepu. Z ceny można zejść nawet ponad 50%, dlatego warto się targować.
Palmeira.

Opłata wjazdowa i podatek turystyczny

Wprawdzie 30-dniowa wiza dla obywateli Polski została zniesiona w 2019 r., ale zastąpiono ją obowiązkową opłatą wjazdową w wysokości 30,9 EUR. Organizując wyjazd we własnym zakresie należy zarejestrować się na stronie https://www.ease.gov.cv/ i opłacić należność (dobrze jest mieć przy sobie wydrukowane potwierdzenie płatności) lub zapłacić na lotnisku na Sal. Jadąc z biurem podróży ITAKA koszt tej opłaty jest już zawarty w cenie wyjazdu (UWAGA! jeżeli kupujecie lasta na 2 dni przed wylotem, wówczas opłatę tę należy uiścić we własnym zakresie). W przypadku TUI jest to dodatkowy koszt 145 PLN/os. – możliwość opłaty do 5 dni przed wylotem. Jeżeli korzystacie z pośrednictwa biura podróży, konieczne będzie przekazanie danych paszportowych.
 
Podczas zakwaterowania w recepcji hotelu należy również opłacić obowiązkowy podatek turystyczny w wysokości:
  • 2 EUR/os. – 1 dzień
  • 14 EUR/os. – tygodniowy pobyt
  • przy dłuższych pobytach maksymalnie 22 EUR/os.
Można zapłacić w EUR lub kartą.

Gdzie mieszkać

Najbardziej turystycznym miastem jest zlokalizowana na południu wyspy Santa Maria. W tej okolicy znajduje się najwięcej hoteli i są tu najładniejsze plaże. My zatrzymaliśmy się w hotelu Riu Funana i uważamy, że to był świetny wybór. Więcej o tym hotelu przeczytacie w naszym osobnym poście. Jeżeli chcecie zorganizować wyjazd we własnym zakresie, to na Booking’u znajdziecie spory wybór zarówno apartamentów jak i hoteli.

Jak poruszać się po wyspie?

Na Sal dosyć sprawnie działa komunikacja publiczna. Z Santa Maria można dojechać do Espargos, czyli stolicy wyspy, za 1 EUR. Autobus odjeżdża z tego miejsca (16.600279, -22.908429), ale dopiero wtedy, gdy zbierze się odpowiednia liczba osób. Koszt taksówki za taki kurs w jedną stronę, to ok. 15 EUR.  Wszystkie taksówki są koloru błękitnego z żółtym paskiem przechodzącym przez dłuższy bok samochodu. Taksówkę można zamówić przez recepcję hotelową, ale nie ma problemu, aby złapać ją przy drodze.
 
Na wyspie popularne są też wypożyczalnie rowerów i rowerów elektrycznych. Można wynająć je na pół dnia za 20 EUR lub na cały dzień za 30 EUR.
 
Działają tu również wypożyczalnie samochodów. Ceny zaczynają się od ok. 50 EUR za dobę. Pamiętajcie jednak, że na Sal jest jedna droga asfaltowa, reszta to pustynny offroad, więc jeżeli coś się stanie z samochodem, ubezpieczenie może nie pokryć kosztów naprawy szkody.
Hotel Riu Funana, w którym spędziliśmy swoje wakacje.

Jak poruszać się miedzy wyspami?

Najtańszą opcją będzie prom “Inter Ilhas”.  Rozkład jazdy znajdziecie tu: https://www.cvinterilhas.cv/routesschedules, a bilety kupicie tu: https://www.cvinterilhas.cv/buy.
 
Między wyspami lata lokalna linia lotnicza BestFly Cabo Verde, która mając monopol, narzuca wysokie stawki za przeloty. Połączenia i możliwość zakupu biletów znajdziecie tu: https://bestflycaboverde.com/en.
Najpiękniejsze plaże Sal znajdują sie na południu wyspy.

Internet

W większości hoteli, restauracji i kawiarni Internet działa bez zarzutu. Jeżeli chcielibyście być podłączeni do sieci niezależnie od miejsca, to kartę z pakietem Internetu można kupić w sklepach spożywczych w Santa Maria. 3 GB to koszt 10 EUR, 10 GB – 25 EUR.
Jedna z głównych ulic w Santa Maria.

Dron na Sal

Nie ma większych ograniczeń. Można latać praktycznie wszędzie, z wyjątkiem okolicy lotniska i terenów hotelowych. Problemem mogą być silne wiatry.
Oskar podczas dronowania. Dron wzbudza zawsze duże zainteresowanie wśrod psów.

Bezpieczeństwo

Wyspy Zielonego Przylądka to jeden z najbezpieczniejszych krajów afrykańskich. Kabowerdeńczycy są bardzo uprzejmi i otwarci na turystów. Obraz psują nieco Senegalczycy, którzy są natarczywi i bardziej nachalni. Podczas naszego wyjazdu, para z hotelu, w którym mieszkaliśmy również my, poszła na zakupy do Santa Maria. Chłopak wszedł do jednego sklepu, dziewczyna do drugiego. Sprzedawca sklepu, do którego weszła dziewczyna, zamknął drzwi na klucz i zażądał od niej 50 EUR, powiedział, że inaczej jej nie wypuści. Piszę to, nie po to aby wzbudzić strach, ale ku przestrodze. Wszędzie może nam się coś stać, dlatego zachowajmy należyte bezpieczeństwo i dla spokoju, trzymajmy się razem 🙂
Mieliście już okazję być na Wyspach Zielonego Przylądka?

Zbieramy na Etiopię

Etiopii nie można określić za pomocą kilku postów i filmów. Aby dokładnie opowiedzieć o Abisynii należy napisać przynajmniej encyklopedię. Kraj ten nie jest popularny wśród Polaków, dlatego aby przedstawić Wam ten ciekawy kraj robimy zrzutkę na wyjazd do Etiopii i późniejszą promocję tego miejsca w różnych formach.

Czytaj więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *