Pergamon, Altes, Neues, Muzeum Bogego i Forum Humboldta. Archeologiczne perły Wyspy Muzeów w Berlinie

My mieliśmy cały 1 dzień na zwiedzenie wszystkich muzeów i od razu mówię – to o 1 dzień za mało. Oczywiście można przelecieć przez ekspozycje i wystawiennicze sale, wówczas 8 godzin spokojnie wystarczy, ale chcąc dogłębniej poznać skrywane w tych muzeach wyjątkowości, należy poświęcić temu miejscu więcej czasu. Całodniowy bilet do wszystkich muzeów Berliner Museumsinsel kosztuje 19 euro i chcąc oszczędzić czas, można go kupić na stronie Staatliche Museen zu Berlin (https://www.smb.museum/en/plan-your-visit/prices-tickets/), wtedy nie musimy czekać w opasłych kolejkach do kas.
Dostać się tu można metrem U-Bahn 5 do stacji Museumsinsel. Skorzystać można z autobusu, od Bramy Brandenburskiej lub Alexanderplatz mamy dosłownie 10 minut komunikacją miejską. My zdecydowaliśy się na spacer – robisz fajną aktywność fizyczną i przy okazji poznajesz miasto, a Berlin zdecydowanie trzeba mieć w nogach.

Pergamon Museum

Niedawno powstałą częścią Muzeum Pergamońskiego jest panorama Pergamonu wykonana przez Yadegara Asisi, austryjackiego artysty, który kształcił się w Berlińskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych. Asisi jest również twórcą panoramy przy Check Point Charlie. Panorama na Wyspie Muzeów poprowadziła nas przez pomieszczenia skromnie wypełnionymi rzeźbami, aż dotarliśmy do rewelacyjnej panoramy. Dosłownie wszystko tam ze sobą współgrała: kolory, pory dnia, światła imitujące ogień, sceny z życia ludzi, wiernie odwzorowane budynki z IV w. p.n.e., muzyka i dźwięki robią wspólnie efekt wow. Dzięki Panoramie można zobaczyć, jak niegdyś wyglądało życie w antycznym, kolorowym greckim mieście.

Altes Museum

Neues Museum

Bode Muzeum
Muzeum Bodego to klasyka sama w sobie. Nazwa pochodzi od nazwiska dyrektora berlińskich muzeów królewskich Wilhelma von Bode. Znajdziecie tu eksponaty od okresu wczesnochrześcijańskiego aż do oświecenia. Aby dostać się do środka, trzeba się wejść do budynku z charakterystyczną kopułą od “drugiej strony” Wyspy Muzeów, czyli od przeciwnej strony niż wszystkie inne zlokalizowane tu muzea.
Wchodząc do środka od razu widzimy pokaźną kolekcję rzeźb w barokowym wystroju budynku. Zdecydowanie czuć klimat odwiedzonego miejsca. Przygotujcie się, że muzeum jest gigantyczne, a zbiorów jest tak dużo, że spiesząc się można spędzić tu pół dnia. W salach znajdziemy przepiękne kolekcje drewnianej sztuki średniowiecznej, a w tym na szczególną uwagę zasługują zbiory gotyckie. Ponadto znajdziemy absydę wczesnochrześcijańską, rzeźby prezentujące renesans, manieryzm i barok. Zabytki pochodzą nie tylko z Niemiec, ale także z innych krajów Europy m.in. Hiszpanii, Włoch czy Francji.

Forum Humboldta

Najważniejsze zabytki, które musisz zobaczyć


Relacja: 4 dni na Podkarpaciu
Wykorzystaliśmy długi weekend i ruszyliśmy na czterodniowy wyjazd w Bieszczady. To były dni zwiedzania, spełniania marzeń, obcowania z kulturą i przeszłością – czyli to co lubimy najbardziej. Towarzyszyła nam Luna – nasz pies podróżnik. Wspólnie – w trójkę wycisnęliśmy z Podkarpacia to co najlepsze!

Chiwa – brylant orientu
Poczuj się jak w „Alladynie” albo w „Baśni 1000 i jednej nocy”, dzięki zwiedzaniu Chiwy, czyli jednego z najważniejszych miast Uzbekistanu. Podpowiadamy co warto zobaczyć w tej baśniowej krainie.

Kayakoy, czyli greckie “Miasto Duchów”
Miasto Kayakoy to opuszczone miasto greckie na terenie Turcji, wyludniło się dosłownie w kilka tygodni, dzięki temu czas zatrzymał się tu w miejscu. Zapraszamy na spacer krętymi uliczkami niegdyś użytkowanymi przez ponad 6 tys. mieszkańców. Współcześnie miejscowi określają Kayakoy jako “Miasto Duchów”.