Oskar Kubrak

Cześć! Nazywam się Oskar Kubrak. Moja kariera zaczęła się w 2007 roku, kiedy po zdanej maturze dostałem się na studia w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jeszcze przed pierwszym wykładem zaproponowano mi udział w wykopaliskach archeologicznych – tak się zaczęło. W kolejnych latach brałem udział w badaniach na Krymie i Gruzji. Dzięki nauczycielom i praktykom skupiłem się na obecności wojska rzymskiego w rejonie basenu Morza Czarnego, czyli poza granicami Imperium Rzymskiego. Jak to w każdej karierze bywa, raz odnosi się porażki, a kiedy indziej sukcesy. Ze względu na to, że o gorszych chwilach się nie rozmawia, do moich największych sukcesów należą: bardzo dobra obrona pracy magisterskiej pt. Gladiatorzy na orchestrze. Świadectwa krwawych widowisk w teatrach rzymskich, otrzymanie Diamentowego Grantu w 2015 roku (najwyższe studenckie wyróżnienie w Polsce; zająłem wtedy 44. miejsce w rankingu ogólnopolskim) na badania w Armenii pt. Poszukiwania nieznanego obozu legionu IV scytyjskiego w Armenii oraz udział w wielu międzynarodowych konferencjach naukowych.

W 2017 roku odbyłem kurs na pilota i rezydenta turystycznego w biurze turystycznym Orion. Od tamtego czasu zacząłem prowadzić wycieczki, jak się nie trudno domyśleć rozpocząłem od objazdów krajowych, ale te szybko zostały wyparte przez imprezy zagraniczne. Z biegiem czasu wyspecjalizowałem się w tzw. Wielkiej Chrześcijańskiej Trójce – Armenii, Gruzji i Etiopii, czyli w krajach, które jako pierwsze przyjęły wiarę chrześcijańską. Dzięki umiejętnościom lingwistycznym pozyskanym podczas wieloletniej pracy archeologa na wschodzie, zacząłem prowadzić objazdy w krajach rosyjskojęzycznych. Dotychczas miałem zaszczyt oprowadzać i pilotować na takich destynacjach jak: Armenia, Białoruś, Czechy, Etiopia, Gruzja, Kirgistan, Polska, Rosja, Turcja, Ukraina, Uzbekistan i Włochy.

W pracy pilota wycieczek najważniejsze dla mnie zadowolenie turystów i zrealizowany program objazdu. Przekazywanie pozyskanej wiedzy, prezentacje publiczne przez mikrofon lub siłą strun głosowych, praca organizacyjna, rozwiązywanie bieżących problemów rekompensuje niespełnione (jak dotąd) marzenie pracy na uniwersytecie jako wykładowca. Także, będąc „w polu” jak to mówią archeolodzy, czyli na stanowisku archeologicznym lub kierując grupą czuję się jak ryba w wodzie.

Na blogu będę zdradzał Wam tajniki pracy pilota wycieczek, opowiadał o różnych sytuacjach nadzwyczajnych, niektóre przyprawiają o gęsią skórkę, inne o śmiech, a jeszcze inne o wiedzę z czym kierownik objazdu musi się borykać podczas swojej pracy. Będę również zachwycał Was informacjami, ciekawostkami i historią miejsc mniej lub bardziej znanych, niektóre stanowią podstawę programów imprez turystycznych, a jeszcze inne to takie, które są pomijane – niekiedy to błąd.

Metryczka podróżniczka:

  • Liczba odwiedzonych krajów: 22
  • Ulubione miasto świata: ex aequo Rzym i Batumi
  • Kraj, w którym czuje się jak w domu: Gruzja
  • Podróżnicze marzenia: Wyspa Wielkanocna, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Grenlandia
  • 1 miejsce na mojej bucket liście: pływanie z rekinami na Polinezji Francuskiej

Cześć! Nazywamy się Paulina i Oskar. Jesteśmy blogerami, dla których zarówno turystyka jak i archeologia nie są obce. Od lat pracujemy w tych branżach, a od 2021 roku zapraszamy na blog, gdzie oprócz łączenia podróży z historią, dzielimy się praktyczną wiedzą, ciekawostkami i relacjami z wyjazdów. O Nas.

Odkrywaj więcej

Instagram

Zbieramy na Etiopię