Czy wiesz, że Gruzja:

  • to drugi chrześcijański kraj na świecie;
  • w Batumi znajduje się fontanna alkoholowa, z której do niedawna wypływała chacha. Została ona zamknięta kilka lat temu, z powodu częstych bójek  o dostęp do źródełka; 
  • chaczapuri z jajcem (adżarskie) mieści się w pierwszej piątce najbardziej kalorycznych tradycyjnych dań świata;
  • w Gonio (ok. 15 km na płd. od Batumi) na terenie łaźni należących do rzymskiego fortu, odkryto mozaikę o powierzchni ok. 100 m2. Jest to nietypowe znalezisko dla fortów rzymskich, znanych jest tylko kilka takich przykładów na świecie. Co ciekawe, odkrycia w Gonio dokonali Polacy (w tym my!) z Uniwersytetu Warszawskiego. 
  • w mieście Gori urodził się Józef Stalin.

Przeczytaj nasze posty o Gruzji

Kazbek – święta góra Gruzji

Kazbek – święta góra Gruzji

Czy Kazbeg to góra czy może wulkan? Co oznacza nazwa „Kazbeg” i czy w ogóle warto odwiedzić te miejsce zwiedzając Gruzję?

Gruzja – zwiedzanie Mcchety i początki chrześcijaństwa

Gruzja – zwiedzanie Mcchety i początki chrześcijaństwa

Wielki Trójca Chrześcijańska, to Armenia, Gruzja i Etiopia – czyli pierwsze kraje na świecie, które przyjęły chrześcijaństwo. Gruzja zrobiła to jako druga, dziś można odwiedzić miejsce, gdzie narodziły się początki tej religii. Zapraszamy na zwiedzanie Mcchety.

Cześć! Nazywamy się Paulina i Oskar. Jesteśmy blogerami, dla których zarówno turystyka jak i archeologia nie są obce. Od lat pracujemy w tych branżach, a od 2021 roku zapraszamy na blog, gdzie oprócz łączenia podróży z historią, dzielimy się praktyczną wiedzą, ciekawostkami i relacjami z wyjazdów. O Nas.

Odkrywaj więcej

Instagram

Zbieramy na Etiopię