Czy wiesz, że Armenia:

  • jako pierwszy kraj na świecie przyjęła chrześcijaństwo
  • część zdjęć do filmu „Akademia Pana Kleksa” została nakręcona przy pogańskiej świątyni Garni z I w.n.e.;
  • toast wznosi się, mówiąc „eee”, jest to zarazem najkrótszy toast świata. Bardziej kulturalnie jednak jest wznosić toast słowem kenadz, czyli na zdrowie;  
  • każdy uczeń w szkole musi uczęszczać na obowiązkowe zajęcia gry w szachy;
  • Ararat to święta góra Ormian, choć od 1920 roku znajduje się na terytorium Turcji. Ormianie do dziś nie mogą pogodzić się z jej utratą i przywiązanie do tej góry wciąż chętnie wyrażają w kulturze. Ararat to marka ormiańskiego koniaku, wody mineralnej, przedstawienie góry jest obecne we wszystkim, co ormiańskie, w tym w herbie Armenii. 

Przeczytaj nasze posty o Armenii

Garni – pogańska świątynia w Armenii

Garni – pogańska świątynia w Armenii

Wiecie, że część scen do filmy „Akademia Pana Kleksa”, została nakręcona w Armenii? Świątynia, którą widać na zdjęciach, znajduje się w Garni – poznajcie jej historię.

Armenia – pierwszy chrześcijański kraj

Armenia – pierwszy chrześcijański kraj

Armenia to pierwszy kraj na świecie, który przyjął chrześcijaństwo. Jeżeli chcesz się wybrać tzw. Trasą św. Grzegorza i poznać legendy najdawniejszych ormiańskich dziejów, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Cześć! Nazywamy się Paulina i Oskar. Jesteśmy blogerami, dla których zarówno turystyka jak i archeologia nie są obce. Od lat pracujemy w tych branżach, a od 2021 roku zapraszamy na blog, gdzie oprócz łączenia podróży z historią, dzielimy się praktyczną wiedzą, ciekawostkami i relacjami z wyjazdów. O Nas.

Odkrywaj więcej

Instagram

Zbieramy na Etiopię