Czy wiesz, że Etiopia:

  • jest trzecim chrześcijańskim krajem na świecie i znajduje się tu biblijna Arka Przymierza
  • odkryto tu szczątki najstarszego pra – człowieka (australupitecus afarensis) i nadano mu imię Lucy. Ulubionym utworem odkrywcy była piosenka Beatlesów – „Lucy in the Sky with Dimonds”, z tego powodu nadano temu hominidowi imię Lucy; niedaleko odkryto również praprzodka Lucy tzw. Ardiego, żył on ok. 4,4 mln lat temu;  
  • w jeziorze Tana ma początek najdłuższa rzeka świata – Nil; 
  • w Etiopii inaczej liczy się czas, 24 godziny podzielone są na 2 pory. 12 godzin od naszej 6:00 do 18:00 to pora dzienna, po której następuje pora nocna. Godzina 6:00 to w Etiopii 12:00 pory nocnej, a nasza 7:00 to w rzeczywistości 1:00 godzina pory dziennej. 
  • Dolina Danaklijska to jedno z najniżej położonych i najgorętszych miejsc na ziemi.

Przeczytaj nasze posty o Etiopii

Zbieramy na Etiopię

Zbieramy na Etiopię

Etiopii nie można określić za pomocą kilku postów i filmów. Aby dokładnie opowiedzieć o Abisynii należy napisać przynajmniej encyklopedię. Kraj ten nie jest popularny wśród Polaków, dlatego aby przedstawić Wam ten ciekawy kraj robimy zrzutkę na wyjazd do Etiopii i późniejszą promocję tego miejsca w różnych formach.

Kim jest etiopski Habesza?

Kim jest etiopski Habesza?

W tym poście zabieramy Was na Wyżynę Abisyńską, miejsca przetrzymywania Arki Przymierza, pierwszych królestw Etiopii i do grupy społecznej Habesza. To królowie, wodzowie, rodowici potomkowie króla Salomona i królowej Makedy, chrześcijanie i… . Kim jest ów Habesza i czym się charakteryzuje? Ta etiopska podróż sięga X w. p.n.e. i trwa do dziś.

Ceremonia Skoków przez byki w południowej Etiopii

Ceremonia Skoków przez byki w południowej Etiopii

Ceremonia skoków przez byka jest wprowadzeniem do uroczystości zaślubin w południowej Etiopii. Ekulla bulla, bo tak brzmi jej oryginalna nazwa, oprócz skoków przez byka, polega na malowaniu twarzy oraz biczowaniu kobiet. Tłumaczymy przebieg i symbolikę tej ceremonii.

Wielka Chrześcijańska Trójca – Etiopia

Wielka Chrześcijańska Trójca – Etiopia

Wiecie, że w Aksum przechowywana jest słynna Arka Przymierza? Etiopia jako trzeci kraj na świecie przyjęła chrześcijaństwo. Jeżeli zastanawiacie się, jak do tego doszło, koniecznie przeczytajcie ten artykuł.

Cześć! Nazywamy się Paulina i Oskar. Jesteśmy blogerami, dla których zarówno turystyka jak i archeologia nie są obce. Od lat pracujemy w tych branżach, a od 2021 roku zapraszamy na blog, gdzie oprócz łączenia podróży z historią, dzielimy się praktyczną wiedzą, ciekawostkami i relacjami z wyjazdów. O Nas.

Odkrywaj więcej

Instagram

Zbieramy na Etiopię