
Did you know that Turkey:
- Is the homeland of tulips! The reign of Ahmed III is referred to as the “era of the of tulips,” in honor of the sultan’s love for these flowers. Every year in Istanbul Tulip Festival is organized. These flowers came to the Netherlands only in the 16th century, becoming the country’s calling card;
- It has its own ski resort. Although the country is mainly associated with vacations, sun and beaches, you can go skiing in Uludağ;
- is a real treat for lovers of antiquities. There are many archaeological sites with extremely well-preserved remains, such as Ephesus, Troy, Side, Pinara and many, many more, and the monuments are exhibited in museums around the world, including the British Musuem, for example. Many events from Greek mythology and the Bible took place on the territory of modern Turkey;
- Saint Nicholas was born in Patara and was a bishop in Myra (today’s Demre, Turkey);
- April 23 marks Children’s Day and Independence Day, known as “National Sovereignty Day and Children’s Day.” – It is a public holiday and also a day off from work and school.
Read our posts about Turkey

Ksantos, Letoon, Patara – 3 antyczne perły zachodniej Licji
Stanowisk archeologicznych w okolicach Fethiye jest tak dużo, że ciężko wyróżnić te najważniejsze, najpiękniejsze i najlepiej zachowane. Postanowiliśmy ułatwić Wam zadanie i wyselekcjonowaliśmy te naj w zachodniej Licji. Patary, Ksantos i Letoon dosłownie nie można przegapić.

Turecka Amazonka – czyli kilka słów o ujściu rzeki Dalyan
Wyprawa nad Dalyan była absolutnie bestsellerem. Nie ma się co dziwić – bajeczna plaża, przeprawa łodzią przez mocno zarośnięty teren delty rzeki Dalyan zwany “turecką amazonką”, najsłynniejsze grobowce licyjskie wykute wysoko w skale, żółwie carreta-carreta i kąpiele w zdrowotnych błotach.

Pinara – archeologiem być!
Wielokrotnie słyszałem jak w XIX i XX wieku opłaceni przez króla podróżnicy wyjeżdżali w różne miejsca i dosłownie odkrywali nieznane. Jednym z najpopularniejszym kierunków była Turcja. Nie będzie przesadą, jeżeli napiszę tutaj, że Pinara, stanowisko archeologiczne w zachodniej Licji, dosłownie zatrzymało się w czasie i przekraczając granice tego miejsca, można poczuć się jak odkrywca z początku ubiegłego stulecia. Dlatego zapraszamy Was do przeczytania postu o Pinarze i jeszcze bardziej nakłaniamy do odwiedzenia tego miejsca. Jest p[o prostu wow!

Kayakoy, czyli greckie “Miasto Duchów”
Miasto Kayakoy to opuszczone miasto greckie na terenie Turcji, wyludniło się dosłownie w kilka tygodni, dzięki temu czas zatrzymał się tu w miejscu. Zapraszamy na spacer krętymi uliczkami niegdyś użytkowanymi przez ponad 6 tys. mieszkańców. Współcześnie miejscowi określają Kayakoy jako “Miasto Duchów”.

Saklikent – jak przygotować się na spacer dnem kanionu?
Saklikent to jeden z najgłębszych wąwozów w Turcji. Jego wąskie koryto ograniczają po bokach wysokie na prawie 300 m skały, które skutecznie zmniejszają dostęp do słońca. Warto się tu wybrać w upalne popołudnie, bo temperatura jest rześko przyjemna. Jak przygotować się do marszu i na co zwrócić uwagę?

Tlos – antyczne miasto w cieniu gór
W starożytności Tlos było jednym z sześciu najważniejszych miast licyjskich. Do dziś przetrwały imponujące ruiny, które świadczą o ważności tego miejsca. Aby się tu dostać, trzeba pokonać nieco krętą drogę pod górę. Gdy dotrzemy do celu, widok zapiera dech w piersiach! Wysoka góra Uyluk i dolina rzeki Ksantos pięknie komponują się z surowością archeologicznego krajobrazu!

Od starożytnego Telmessos do współczesnego Fethiye
Zapraszamy na spacer najfajniejszymi miejscami w Fethiye, znanego Tureckiego kurortu, ale także ważnego miejsca na starożytnej Drodze Licyjskiej. Przeczytacie tu o starożytnościach, bazarze, muzeum archeologicznym i pięknych widokach. Jeśli wybieracie się do Turcji, koniecznie odwiedźcie ten region.

Grobowce Licyjskie – cmentarze wykute w skale
Zwiedzając Licję, nie da się pominąć wyjątkowych grobowców. Największe wrażenie robią te kute wysoko w skale, sprawiając wrażenie nie do zdobycia. Gdzie można się na nie natknąć i dlaczego zmarłych chowana tak wysoko? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.
Cześć! Nazywamy się Paulina i Oskar. Jesteśmy blogerami, dla których zarówno turystyka jak i archeologia nie są obce. Od lat pracujemy w tych branżach, a od 2021 roku zapraszamy na blog, gdzie oprócz łączenia podróży z historią, dzielimy się praktyczną wiedzą, ciekawostkami i relacjami z wyjazdów. O Nas.
Odkrywaj więcej
Zbieramy na Etiopię