Gdzie i o czym opowiadaliśmy?

Spotkania na żywo to nasz wschodzący żywioł.

 

Uwielbiamy spotkania podróżnicze i cieszmy się gdy też możemy opowiedzieć naszą historię. Lubimy dzielić się informacjami praktycznymi, tym jak zapanowaliśmy wyjazd i oczywiście miejscami, także tymi archeologicznymi, ciekawostkami i historiami z naszych podróży.

Prelekcje odbyte:

6 I 2022 – Brno i Morawy – Pomysł na czeski weekend; klubokawiarnia Jaś i Małgosia.

15 VIII 2022 – Archeologicznym szlakiem po Gruzji Armenii; kawiarnia Południk Zero.

Tematy naszych prelekcji:

BRNO I MORAWY – POMYSŁ NA CZESKI WEEKEND

5 godzin jazdy z Warszawy i znaleźliśmy się w zupełnie innym świecie. Pofalowane pola przypominały nieruchome tsunami, których widok z każdym pokonanym kilometrem stawał się coraz bardziej spektakularny. Pośród nich znaleźliśmy wyjątkowe miejsca – jedyne w swoim rodzaju wiatraki (widokówki Moraw), ukryte kapliczki na polach rolniczych, zrujnowane katedry z tajemniczymi polami elektromagnetycznymi, położony najbliżej granic Polski obóz rzymski i perły Krasu Morawskiego, czyli jaskinie tak wyjątkowe, że w jednej z nich zamieszkała wiedźma…
 
Brno zachwyciło nas swoją różnorodnością – miasto to jest niezwykle ciekawe zarówno nad i pod ziemią. Kościoły poniżej których znajdują się liczne miejsca pochówków, w tym krypty i drugie największe ossuarium w Europie. Odwiedziliśmy Zamek Špilberk i jego podziemia, które w średniowieczu miały raczej mało pozytywną sławę. Okazało się też, że w Brnie południe wybija o godz. 11:00. Dziwne prawda? Nas to jednak już mało zaskoczyło po tym, gdy zobaczyliśmy gołą pupę na fasadzie jednego z kościołów…

ARCHEOLOGICZNYM SZLAKIEM PO GRUZJI I ARMENII

Kaukaz słynie z przepięknych krajobrazów, doskonałego jedzenia i długich, pieszych trekkingów. Gruzja i Armenia oprócz zdumiewających historii z przeszłości, zaskakuje też wieloma wyjątkowymi stanowiskami archeologicznymi. Niektóre z nich są dobrze znane tj. skalne miasto Vardzia czy ormiańskie kościoły, które są celem niejednego turysty. Podczas wydarzenia zobaczycie zupełnie inne oblicze Kaukazu, które my poznawaliśmy przez przeszło 6 lat pracy na stanowiskach archeologicznych zarówno w Gruzji jak i w Armenii.

Bezdroża Krainy Wina skrywają wiele tajemniczych miejsc. Podczas prelekcji zabierzemy Was do miejsc nieoczywistych, położonych na uboczu krętych dróg Kaukazu. Przeniesiemy się w czasie do fortów rzymskich, bizantyjskich kościołów, greckich miast czy fortec urartyjskich z sprzed 3000 lat. Zaprosimy Was m.in. do Gonio k. Batumi, pod górę Ararat i do Metsamor w Armenii, gdzie pracują polscy archeolodzy i gdzie my mieliśmy przyjemność wbijać łopatę odkrywając przeszłość. Dowiecie się, gdzie miał zostać przykuty Prometeusz i gdzie mogli mieszkać Argonauci wraz z mitologicznym Herkulesem.

Zawitamy do miejsc nieodwiedzanych, ale ciekawych, takich które pozwolą Wam na nowo odkrywać Kaukaz – z zupełnie innej, archeologicznej strony. Opowiemy także o tym jak znaleźć pasję w ruinach, jak wygląda życie archeologa i warsztat jego codziennego dnia w trakcie wykopalisk archeologicznych.

Niczym Indiana Jones podczas naszych podróży zawsze staramy się łączyć miejsca historyczne z punktami typowo turystycznymi, jak to robimy? Na te inne pytania odpowiemy podczas naszego spotkania.

Cześć! Nazywamy się Paulina i Oskar. Jesteśmy blogerami, dla których zarówno turystyka jak i archeologia nie są obce. Od lat pracujemy w tych branżach, a od 2021 roku zapraszamy na blog, gdzie oprócz łączenia podróży z historią, dzielimy się praktyczną wiedzą, ciekawostkami i relacjami z wyjazdów. O Nas.

Odkrywaj więcej

Instagram

Zbieramy na Etiopię